ZASADY BEZPIECZNEGO DZIECKA

1.Dziecko wie, że nie wolno mu pójść z obcą osobą. Należy grzecznie ale stanowczo odmówić nawet gdyby była to bardzo interesująca propozycja.  Nie chcę, nie znam pana.
2. Dziecku nie wolno podchodzić i wsiadać do samochodów osób nieznajomych, które proponują podwiezienie lub pytają o drogę. Staje wtedy w odległości, co najmniej 1m od samochodu, jeśli ten nagle wychodzi z samochodu wie, że trzeba natychmiast uciekać.
3. Podczas rozmowy z nieznaną osobą dziecko powinno stać w pewnej odległości, mówić głośno używając zwrotów („pan”, „pani”), aby postronne osoby mogły się zorientować, że dziecko nie rozmawia ze swoim krewnym czy znajomym.
4. Dzieci nie powinny nosić w widocznym miejscu klucza do domu (znaczy to, że rodzice nie są obecni w domu) ani identyfikatorów (łatwo jest oszukać dziecko i nakłonić do czegoś, mówiąc do niego po imieniu).
5. Dziecko nie mówi nieznajomym jak się nazywa, gdzie mieszka, czy rodzice są w domu. Takie informacje nieznajomy może wykorzystać przeciw dziecku, które naiwnie myśli, że spotkało życzliwą osobę, chcącą zrobić niespodziankę mamie niespodziewaną wizytą.
6. Dziecko przebywające samo w domu nie otwiera drzwi osobom nieznajomym, podającym się za rodzinę lub znajomych.
7. Dziecko nie pozwala na dotykanie i głaskanie zwłaszcza intymnych sfer swego ciała, nie zgadza się na propozycję zdjęcia ubrania przy osobie, której nie zna lub się boi.
8. Nigdy i od nikogo obcego nie przyjmuje słodyczy i innych prezentów. O każdej 
takiej propozycji mówi rodzicom. 1. Nadużywanie Internetu

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS we współpracy z Fundacją Orange i Fundacją Dzieci Niczyje, ponad 30 procent dzieci w wieku 10-15 lat spędza w sieci nawet dwie godziny dziennie. Co więcej, 13 procent deklaruje, że jest aktywna online aż od 2 do 4 godzin na dobę.

Dostęp do ogromnej ilości informacji, rozrywki, rywalizacja z innymi graczami, czy łatwy kontakt ze znajomymi powodują, że czas spędzany w sieci każdemu może wymknąć się spod kontroli. Tymczasem, nadużywanie Internetu to niebezpieczne zjawisko, które może negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Co, oprócz zbyt długiego przesiadywania przed ekranem komputera, powinno jeszcze zwrócić uwagę czujnych rodziców? Niepokojąca jest na pewno sytuacja, w której mały internauta, z powodu wirtualnych aktywności zaniedbuje obowiązki rodzinne i szkolne, zapomina o dawnych zainteresowaniach, a na próby ograniczenia jego dostępu do sieci, reaguje agresją i rozdrażnieniem.

Cyberprzemoc

Przemoc przy użyciu nowych mediów stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń, z jakimi mogą mieć kontakt młodzi internauci, szczególnie w wieku gimnazjalnym. Może przejawiać się w postaci publikowania ośmieszających filmów lub zdjęć, wulgarnych komentarzy, nękania SMSami , wpisami w mediach społecznościowych, czy wreszcie wykluczania ze społeczności internetowych.

Każde dziecko może paść ofiarą cyberprzemocy, może być również jej świadkiem lub sprawcą. Wprowadzając malucha w świat nowych mediów, warto uświadomić go, że w wirtualnej rzeczywistości obowiązują takie same zasady szacunku dla ludzi, jak i poza nią.

Szkodliwe treści

W sieci znajduje się wiele treści, które nie są przeznaczone dla młodych internautów.  Część z nich może stanowić potencjalne zagrożenie dla  rozwoju dzieci. To m.in. materiały pornograficzne, obrazy i filmy prezentujące przemoc i okrucieństwo, treści ksenofobiczne i rasistowskie, tzw. mowę nienawiści, czy wreszcie treści promujące zachowania autodestrukcyjne, takie jak: anoreksja, samookaleczenia czy samobójstwo.

W zapobieganiu dostępowi dzieci do szkodliwych treści nic nie zastąpi czujności i uwagi jego opiekunów oraz ustalonych z dzieckiem zasad korzystania z sieci. Jednak, szczególnie w przypadku młodszych dzieci, z pomocą rodzicom przychodzą rozwiązania technologiczne, takie jak narzędzia kontroli rodzicielskiej. Niestety, jak wynika z badań przeprowadzonego przez TNS we współpracy z Fundacją Orange i Fundacją Dzieci Niczyje, aż czterech na pięciu rodziców nie zainstalowało na tablecie lub smartfonie dziecka żadnego programu ochronnego.

Kontakty z nieznajomymi

W Internecie dzieci wchodzą w liczne interakcje z innymi osobami – zarówno tymi, które poznały już wcześniej osobiście, jak i z tymi poznanymi dopiero w sieci. W ten sposób, zaspokajają potrzebę przynależenia do określonej społeczności, wymieniają się informacjami, czy rozwijają swoje zainteresowania, ale mogą stać się także ofiarą nadużyć ze strony obcych. Warto uświadomić dziecku, że w  Internecie bardzo łatwo udawać kogoś, kim się nie jest i nauczyć je, że osoby, które poznaje w sieci, w rzeczywistości mogą nie być tymi, za które się podają.

Zagrożenie prywatności

Korzystając z mediów społecznościowych, młodzi internauci często umieszczają w sieci własne zdjęcia, filmy, teksty i komentarze. Tymczasem, prywatne treści, nierozważnie  publikowane, mogą być dla nich źródłem zagrożeń. Warto ustalić z dzieckiem, jakie informacje na swój temat może zamieszczać w sieci, a jakich na pewno nie należy publikować. Dobrym pomysłem będzie także zabezpieczenie profilu dziecka silnym hasłem, aby dostęp do niego nie był możliwy dla osób trzecich. Ustrzeże to przed  kradzieżą jego danych, czy publicznym udostępnieniem jego prywatnych materiałów.

Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

 1. Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
 2. Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
 3. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
 4. Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
 5. Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
 6. Nie rozmawiaj z obcymi.
 7. Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
 8. Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
 9. Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
 10. Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
 11. Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
 12. Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
 13. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
 14. Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
 15. Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
 16. W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
 17. Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
 18. Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
 19. Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
 20. Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
 21. Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
 22. Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
 23. Nie rozpalaj ogniska w lesie.
 24. Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
 25. Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.