Projekt edukacyjny „Nadzieja. Zwycięstwo.”

        Nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego Nadzieja. Zwycięstwo, którego celem jest propagowanie wiedzy o św. Janie Pawle II. Projekt zyskał wsparcie Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022. Realizują go: Towarzystwo Patriotyczne Kresy, Jasnogórski Instytut Maryjny i delegatura Kuratorium Oświaty w Częstochowie.      

        29  maja br. odbyła się na Jasnej Górze inauguracja projektu. Na spotkanie przybyli dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz przedstawiciele placówek oświatowych. Podczas konferencji założenia projektowe i plan ich działań przedstawiła Alicja Janowska, dyrektor delegatury w Częstochowie Śląskiego Kuratorium Oświaty. Stowarzyszenie Dumni z Polski przygotowało film dokumentalny o pierwszym strajku przedstawicieli różnych zakładów  w częstochowskim klubie Ikar. Protest stanowił pierwszy w kraju skuteczny opór wobec komunistycznej władzy.

        4 czerwca br. uczniowie klasy Vb uczestniczyli w ramach projektu Nadzieja. Zwycięstwo w obchodach 40. rocznicy I pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę. W spotkaniu edukacyjnym Tu zawsze byliśmy wolni wzięło udział około 500 uczniów z powiatu częstochowskiego. O swoich wspomnieniach z pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego mówił przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra. Z kolei  Angelika Blinda z Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach przedstawiła  sytuację społeczno-polityczną w latach 70. i 80. 

S. Małgorzata Kierznowska, urszulanka przewodnik z Jasnogórskiego Centrum Informacji, mówiła o papieskich wotach pozostawionych przez Jana Pawła II na Jasnej Górze. Najcenniejszym z nich jest złota papieska róża.

Małgorzata Ciecierska

 

Nasz Facebook