MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Czy wiecie, jak brzmi pierwsze zdanie zapisane w języku polskim? Co oznaczają słowa „dzban”, „epicki”, „boomer”? Czy można „cofnąć się do tyłu” lub „spadać w dół”?


Tego wszystkiego oraz wielu innych ciekawostek na temat naszego ojczystego języka dowiedzieli się uczniowie naszej szkoły na zajęciach w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, które obchodzone jest na całym świecie 21 lutego. Nie zabrakło na nich też dobrej zabawy podczas powtarzania łamańców językowych, które są utrapieniem dla obcokrajowców, a z którymi i my często sobie nie radzimy. W rolę nauczycieli natomiast wcielili się uczniowie, gdy wykonywaliśmy zadania dotyczące neologizmów. Okazało się, że slang młodzieżowy jest niezwykle bogaty i ten słownik należy stałe uzupełniać!
Różnorodność zadań i ich atrakcyjna forma pomogły nam zgłębić wiedzę o ojczystym języku i poszerzyć świadomość językową.
Kultura języka stanowi o człowieku, warto więc pamiętać słowa Franciszka Ksawerego Dmochowskiego:
„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą, Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.

P. Pijanka

Nasz Facebook

Lipiec 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych (IOD)

– mgr inż. Dagmara Witczak e-mail: dw_iod@onet.pl

Ważne informacje

Zespół Szkolno- Przedszkolny w Kościelcu zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych

i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej http://spkoscielec.pl/

czytaj dalej…