Warsztaty pt : „CZY SKONSUMUJEMY ZIEMIĘ”
Tematyka warsztatów objęła problematykę odpowiedzialnej, świadomej konsumpcji, a ich celem było pogłębianie wiedzy i kształtowanie postaw konsumenckich młodych ludzi, którzy już teraz mogą, a na pewno będą w przyszłości wpływać na funkcjonowanie współczesnego świata. Kształtowanie umiejętności krytycznego myślenia, opartej na wiedzy dotyczącej globalnych powiązań i zależności, może przełożyć się na konkretne działania i odpowiedzialne decyzje. W połączeniu z wrażliwością i empatią w stosunku do innych ludzi i przyrody może stawać się „urzeczywistnianiem równości”.
Podczas warsztatów uczniowie rozmawiali o pojęciach globalne Południe, globalna Północ, dysproporcjach pomiędzy poziomem życia mieszkańców różnych krajów, konsumpcjonizmie, problemach z dostępem do wody pitnej na świecie.
Podczas ćwiczeń dzieci uświadamiały sobie, że każdy produkt zostawia „ślad wodny”, że nadmierny konsumpcjonizm prowadzi do zaostrzania problemów z dostępem do wody pitnej, oraz, że codzienne wybory i decyzje wpływają nie tylko na nasze życie, ale też na losy ludzi żyjących w odległych miejscach.
Rozmawiali o przyczynach ubóstwa, łańcuchach produkcji odzieży oraz skutkach globalizacji.
Uczniowie opierając się na wiedzy nabytej podczas spotkania oraz własnych spostrzeżeniach proponowali sposoby robienia odpowiedzialnych zakupów (m. in. kupujmy tyle ile zużywamy, kupujmy to co jest nam potrzebne, kupujmy rzeczy dobrej jakości, przerabiajmy, przekazujmy innym, kupujmy produkty produkowane lokalnie, zdobywajmy wiedzę, interesujmy się).