225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 120-lecie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kościelcu
29 kwietnia 2016r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kościelcu miała miejsce niezwykła uroczystość upamiętniająca 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja połączona ze 120 rocznicą powstania szkoły.
Swoją obecnością zaszczyciła nas Katarzyna Porębińska, przedstawiciel Biura Poselskiego Jadwigi Wiśniewskiej, posła Parlamentu Europejskiego oraz Sylwia Zasępa, przedstawiciel Biura Poselskiego Lidii Burzyńskiej, posła Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. W murach naszej szkoły powitaliśmy Pawła Militowskiego, wójta gminy Rędziny, Mariusza Spiechowicza, zastępcę wójta, Macieja Mroza, przewodniczącego Rady Gminy, Dorotę Miśkiewicz, Alfreda Chobota, radnych gminy Rędziny, Ryszarda Kowalczyka, sołtysa wsi Kościelec, Andrzeja Krawczyka, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościelcu, Henrykę Krzynowek, przedstawiciela zespołu śpiewaczego „Kościelanki”, ks. Władysława Walczaka, proboszcza parafii pw. NMP Różańcowej, Jolantę Brzozowską-Ciurę, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Rędzinach, dyrektorów szkół i przedszkoli z pocztami sztandarowymi, Annę Lewkowicz i Grażynę Knysak, przedstawicieli administracji, Agnieszkę Zajder, przewodniczącą Rady Rodziców, Jolantę Rumin, przyjaciela szkoły.
Konstytucja 3 Maja była niezwykle ważnym dokumentem, porządkowała prawo w Polsce, była próbą ratowania państwa chylącego się ku upadkowi. Rocznica uchwalenia tego dokumentu to święto narodowe wszystkich Polaków. Natomiast 120 rocznica powstania naszej szkoły to święto lokalnej społeczności uczniów, rodziców, nauczycieli, przyjaciół szkoły, wszystkich mieszkańców Kościelca.
W swoim wystąpieniu Mirosława Majchrowska, dyrektor szkoły przedstawiła historię placówki, która sięga 1895 roku. Wtedy to władze gminy zakupiły 5ha ziemi oraz stary, drewniany budynek, który zaadaptowano na szkołę. Szkoła składała się z jednej sali, w której uczyło się 60 uczniów. Wynajmowano sale lekcyjne u pana Wawrzyńca Chobota, pana Palacza i pana Konstanciaka. Do 1925 roku szkoła była jednoklasowa. Stopniowo przybywały kolejne oddziały. Z inicjatywy dzieci w 1925 roku powstała biblioteka szkolna. Dochód z przedstawienia jasełkowego uczniowie przeznaczyli na zakup pierwszych 17 książek. Ze względu na silne mrozy szkoła często działała z przerwami, o czym wspomina ówczesny kronikarz. Od 1925 roku władze gminy rozpoczęły starania o zgodę na budowę szkoły. Pozwolenie takie uzyskano dopiero w lipcu 1938 roku. Wtedy to rozpoczęto prace, które zakończyły się w grudniu tegoż roku. Niestety zabrakło pieniędzy na całkowite wykończenie budynku. Nauka ponownie odbywała się w wynajmowanych salach. Zajęć nie przerwano nawet w czasie II wojny światowej. Rok szkolny w 1939r. rozpoczął się nie 1 września, lecz 1 października. Był to tragiczny czas dla całego narodu polskiego, również dla naszej społeczności szkolnej. Aresztowano i zamordowano wiosną 1940r. w Katyniu ppłka Stanisława Fijałkowskiego, nauczyciela szkoły. Tablica upamiętniająca postać ppłka Stanisława Fijałkowskiego znajduje się na frontowej ścianie budynku szkoły. Po wojnie systematycznie rosła liczba uczniów. W latach 60-tych do szkoły uczęszczało 307 uczniów, wtedy też przeprowadzono generalny remont budynku. 14 grudnia 1972r. szkole nadano imię Adolfa Warskiego. W latach 70-tych utworzono 12 oddziałów, gdyż stale rosła liczba uczniów. 15 maja 1999r. nasza szkoła otrzymała zaszczytne imię przyjaciela dzieci – Janusza Korczaka. 15 stycznia 2000r. oddano do użytku nowo wybudowaną salę gimnastyczną oraz zaplecze sportowe. W 2004r. władze gminy ufundowały szkole sztandar.
W swoim wystąpieniu pani dyrektor podkreśliła, że szkoła to nie tylko budynek, ale przede wszystkim uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy obsługi i przyjaciele szkoły.
Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali wzruszający montaż poetycko-muzyczny z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w którym historia i współczesność wzajemnie się uzupełniały, a personifikacja Polski i państw zaborczych zmuszała do refleksji nad trudnymi dziejami naszego narodu. Młodymi artystami opiekowały się pani Katarzyna Kołomycew i pani Elżbieta Bystry. W czasie akademii wysłuchaliśmy gry na skrzypcach i trąbce w wykonaniu uczniów. Muzyczną oprawę uroczystości zapewnił pan Marcin Siewiera, nagłośnienie pan Andrzej Gołda. Przedstawienie dopełniała scenografia, której dominującym elementem była biało-czerwona flaga. Scenografię przygotowały panie Małgorzata Ciecierska, Małgorzata Dąbrowska, Adriana Kaczmarczyk-Postawa, Joanna Kachniarz. Opracowaniem zaproszeń na uroczystość zajęły się panie Dorota Wawrzyniak, Kamila Przybylska, Bernadetta Józefowska.
Małgorzata Ciecierska