Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej dla przedszkolaków

Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej dla przedszkolaków „ Ojczyzna w Pieśniach i Piosenkach”. „Wojenko, wojenko”, „Hej, hej ułani”, „Jestem Polakiem”… te i inne pieśni patriotyczne zostały z wielkim przejęciem zaprezentowane przez najmłodsze dzieci z naszej gminy 07.11.2018r. podczas Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej „ Ojczyzna w Pieśniach i Piosenkach” zorganizowanego w naszym przedszkolu.

Jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości stanowi wyjątkową okazję do rozbudzenia wśród najmłodszych miłości do Ojczyzny. Dzięki uroczystości związanej z tą niezwykłą rocznicą, najmłodsi w artystycznej, pełnej refleksji formie wyrazili swoje, wciąż kształtujące się uczucia patriotyczne. Głównym celem konkursu było rozbudzenie u dzieci wrażliwości emocjonalnej poprzez popularyzację piosenek i pieśni patriotycznych.
Do udziału w konkursie zgłosiło się blisko 40. dzieci wraz z opiekunami ze wszystkich placówek z terenu naszej gminy. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani dyrektor, przywitania przybyłych gości, wszystkich dzieci oraz członków komisji konkursowej oraz wspólnej prezentacji utworu „ Jestem Polakiem” najstarszej grupy wiekowej z naszego przedszkola. Młodzi, wymownie ubrani artyści w urzekający sposób zaprezentowali swoje zdolności wokalne w trzech kategoriach wiekowych: 3 i 4-latki, 5-latki oraz 6-latki. Wsłuchując się w treść piosenek, w głębokiej refleksji- my dorośli- na nowo odkrywaliśmy historię tworzącą naszą tożsamość polską. Po zakończonych występach, w czasie obrad komisji oceniającej występy, w skład której weszli: pani Małgorzata Ciecierska, pan Adrian Pijanka oraz pan Damian Jaruga, wszyscy goście udali się na przygotowany słodki poczęstunek. Wszyscy członkowie komisji, biorąc pod uwagę ogólny wyraz artystyczny, walory głosowe a także dobór repertuaru, ocenili poziom konkursu jako wysoki i tym samym zdecydowali przyznać dyplomy i nagrody wszystkim uczestnikom.
Wśród przedszkolaków z naszego przedszkola udział wzięli i zdobyli następujące miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych:
4 i 5-LATKI
Wiktoria Knapik – I MIEJSCE
Lena Błachowicz – II MIEJSCE
Duet Piotr i Paweł Mstowscy – II MIEJSCE 
6-LATKI
Maja Pijanka – I MIEJSCE
Julia Świtalska-Matusiak – II MIEJSCE
Kornelia Knapik – II MIEJSCE
Jakub Kozierkiewicz – III MIEJSCE
Uwieńczeniem imprezy było nagrodzenie najstarszej grupy przedszkolnej za ich wspólny występ oraz wręczenie podziękowań nauczycielkom przygotowującym dzieci do konkursu. Występy dzieci stanowiły moment wspólnego, radosnego świętowania a przede wszystkim stały się okazją do kształtowania wśród najmłodszych postaw emocjonalnego przywiązania do Ojczyzny. Uczestnictwo dzieci w konkursach o tematyce patriotycznej jest ważnym elementem wychowania do wartości i kształtowania postaw patriotycznych. Tylko ciągłe rozwijanie przez nas- nauczycieli i rodziców, wrażliwej natury dziecka, jego nieustającej gotowości do poznawania, sprawi, że dziecięce serca i umysły będą zawsze otwarte na kraj ojczysty a słowa „Jestem Polakiem, tu jest moja Ojczyzna” będą wypowiadane z głęboką dumą.

Sylwia Banaś